Psikoloji Rehberi

Bebeklik ve İlk Çocukluk Dönemi

İlk çocukluk dönemi, bebeklik döneminin sona ermesinden itibaren yaklaşık beş ya da altı yaşlarına kadar devam eden gelişim dönemidir. Bu dönem, okul öncesi yıllara denk gelir ve genellikle 2- 6 yaş aralığı olarak kabul edilir...

 
Bebeklik ve İlk Çocukluk Dönemi

İlk çocukluk dönemi, bebeklik döneminin sona ermesinden itibaren yaklaşık beş ya da altı yaşlarına kadar devam eden gelişim dönemidir. Bu dönem, okul öncesi yıllara denk gelir ve genellikle 2- 6 yaş aralığı olarak kabul edilir. İlk çocukluk dönemi içerisinde bedensel gelişimin hızı ya da büyüme değeri, bebeklik dönemine oranla azalırken, hem kaba hem ince motor becerilerin gelişimi hızlı bir biçimde gerçekleşir. Bedensel büyümedeki artışlarla kaba ve ince kasların gelişimi, çocuğun bilişsel ve sosyal gelişimini de destekler.


Bedensel Özelliklerin Gelişimi

İlk çocukluk döneminde, büyümeyi düzenleyen hormon üretiminin yavaşlamasıyla büyüme değeri bebekliğe oranla azalır. Dolayısıyla, bedensel özelliklerin gelişimi okul öncesi yıllarda yavaşlar, ancak düzenli bir biçimde artmaya devam eder.

Ağırlık: Bebeklik sonunda, iki yaşındaki çocuğun ağırlığı, doğumdaki ağırlığının yaklaşık dört katına ulaşarak 12 kilogram olur. Ağırlıktaki bu artış oranı, ilk çocukluk süresince gittikçe yavaşlar. Altıncı yaşın sonunda doğum ağırlığı yaklaşık yedi katına ulaşır. Bu dönem süresince, erkek çocuklar kızlardan biraz daha ağırdır.

Boy Uzunluğu: Bebeklik sonunda iki yaşındaki çocuğun boy uzunluğu ortalama 85cm. ‘dir. İki yaşından altı yaşına kadar olan dönemde, çocuğun boy uzunluğundaki artış, ağırlıktaki artışa benzer biçimde gittikçe yavaşlar. Altıncı yaşın sonunda çocuğun boy uzunluğu yaklaşık 105- 115cm. arasında olur. İlk çocukluk süresince; kızların boy uzunluğu, erkeklere göre biraz daha azdır. Bu durum, erinlik yıllarına kadar sürer.

Beden Oranı: İlk çocukluk döneminde, çocukların beden oranlarında, dikkat çeken değişiklikler olmaya başlar. Okul öncesi yıllar süresince çocukların bedenleri incelir, bacakları başlarından daha hızlı büyür ve bebeklerin çok iri başlı görünüşleri ortadan kalkar. Bebeklik dönemindeki beden oranı değişmeye başlar. 5- 6 yaşlarına gelindiğinde; başın uzunluğu, tüm beden uzunluğunun yaklaşık %16. 5 düzeyine ve bacakların uzunluğu tüm beden uzunluğunun yaklaşık %44 düzeyine ulaşır. Böylece, ilk çocukluk dönemi sonunda çocuk bedeni bir yetişkinin sahip olduğu beden oranına yaklaşır.

Vücut Sistemleri: İlk çocukluk döneminde sinir sistemi gelişmeye devam eder. Sinir hücrelerinin gelişmesiyle birlikte, beyin ve beyin fonksiyonları gelişir. Yine, beyin yarımkürelerinin (sağ ve sol) gerçekleştireceği fonksiyonlarda uzmanlaşmaları gerçekleşir. Bunun sonucunda, çocuğun gerçekleştirdiği etkinliklerde sol ya da sağ elinden birisini diğerinden daha fazla kullandığı gözlenebilir. Okul öncesi yıllar süresince çocukların çoğunluğunun sol ya da sağ ellerinden hangisini daha çok tercih ettikleri onların yap- bozlarla oynamalarında ya da çizimlerinde açıkça görülebilir. Bazı ana, babalar çocuklarının sağ ellerini kullanmalarında ısrar ederler. Ancak, bu doğru bir davranış olarak kabul edilemez. Çünkü sol ya da sağ elini kullanma, beyin yarımkürelerinin uzmanlaşması ve beyin fizyolojisiyle ilişkili olabilir. Bu yüzden, çocuğun el kullanma tercihinde zorlayıcı bir yaklaşım, onların gelişimlerini engelleyici ve duygusal olarak zarar verici olabilecektir. İlk çocukluk süresince, çocukların dolaşım sistemi gelişimini sürdürür. Bu çerçevede çocukların bebeklikte çok hızlı olan kalp atış hızı yavaşlar ve bu dönemin sonuna doğru daha kararlı olur.

 
 
Rumuzunuz
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
*Sayfamızda yer alan okur yorumları ziyaretçilerin kendi görüşleridir.
*Okur yorumlarından www.psikolojirehberi.com sorumlu tutulamaz.Görüşlerinizi paylaşın, ilk yorum yazan siz olun...
     Benzer Makaleler
 

Bebeklik ve İlk Çocukluk Dönemi


İlk çocukluk dönemi, bebeklik döneminin sona ermesinden itibaren yaklaşık beş ya da altı yaşlarına kadar devam eden gelişim dönemidir. Bu dönem, okul öncesi yıllara denk gelir ve g...

     En Yeni Makaleler
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     En Çok Beğenilen Makaleler
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   Son Yapılan Yorumlar
     
 

© 2007 - 2013 www.PsikolojiRehberi.Com

PsikolojiRehberi.Com içeriğinde yer alan bilgiler hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgi ve tavsiyeleri uygulamadan önce uzman bir hekime başvurmanız tavsiye edilir. Sitemizdeki yorumlarda geçen tüm içerik ve yazılar yorum yapan kişinin kendi düşüncelerini temsil eder ve hiçbir şekilde site ve yetkilileri sorumlu tutulamaz...
PsikolojiRehberi.Com'un Tüm Hakları Saklıdır.